Aforizem

Janë vetëm tre kontejnerë për hedhjen e mbeturinave:
për letër, qelq, plastikë dhe për mbetje ushqimore,
s’po di në cilin kontejner me  të hedh ty.

Published in: on Mars 3, 2016 at 7:15 am  Lini një Koment  

Tutkuni i Urukut

Mos e humb ditën me barin e përjetësisë,
Lindja një ditë do të luftojë me Perëndimin
me që Perëndimi po lufton me Lindjen.
Pse nuk e di ç’është vdekja?
Zgjidhe ushkurin dhe vdis
ti gjysmëkafshë e stepës
dhe ktheja Urukut qetësinë.
Ti… ti s’je për asfalt.

Published in: on Janar 25, 2016 at 7:36 pm  Lini një Koment  

Vargje me mjegull

Kur bije mjegulla në qytet
unë me babin dalim prore
të bëjmë xhiro t’njëjtit shteg,
të njëjtës anë në shëtitore.

Pas çdo hapi e kthej kokën
edhe pse gjithçka është n’rregull,
babit edhe më ia shtrëngoj dorën
se ujku është përherë në mjegull.

Matanë sheshit një makinë
me xhama më të zi se korbi,
nis pak era fëshfërinë
dhe më ftohtë nis bëhet moti.

Shpejtë ndërron idenë babai
marrim kthesën për në shpi,
i biem shkurt përmes banesash
t’mos ndeshemi në xhip të zi.

Televizorin kur shikon
i zien koka, i merr flakë,
gjatë, gjatë rri e mendon
kur mbarojnë lajmet në darkë.

Çfarë sikleti ka im at
nga mesnata në agim,
sa herë merr telefonatë
nga dikush kaq “anonim”?

S’është shantazh, por mund të jetë
është kërcënim prej “anonimi”,
ky kërcënim që s’e lë të qetë
as kur motet bëjnë ndërrimin.

Kalojnë ditët me ngadalë
dhe më i egër bëhet janari
më nuk është si më parë,
veç me data- kalendari.

Na qetëson me fjalë babai:
-Do të shkrijë gjithçka sivjet,
kërcënimet nga “i madhi”
më s’do të kenë efekt.

Published in: on Janar 1, 2016 at 6:55 pm  Lini një Koment  

Pushtetari

Sa mori pushtetin
shokët i harroi,
mik veç interesin
ai konsideroi.

-Mos, i thanë shokët,
mos vepro kështu,
shokët nuk largohen
ashtu kuturu.

Qeshi pushtetari,
qeshi edhe qeshi:
-S’e dini pse luga
e di çka ka vegshi.

Published in: on Dhjetor 21, 2015 at 11:36 pm  Lini një Koment  

Burim Bardhit

(Poetit Abdullah Thaçit)

Me “Lumin e dritës”, lozonjaren valë,
pranove të bëhesh pak edhe Lumbardh.

Ah, dhe pak si fshehur, sikur në vegim,
shkove pive ujë mu në atë Burim.

Fshehtas bregut, Drinit, ia vidhje stërkalat.
po kurrë, kurrë Lumbardhit, s’ia ndalje pulëbardhat.

Trenin e ngarkove në vagonë përplot,
të shpërndaje dritë- dashuri në botë.

Tek prisje Ylberin nën mrizin e madh,
vizatove ëndrrën pa brushë, veç me fjalë.

Trohet kur po mblidhje n’Piknikun poetik
ti e pate ditur se ke mund ta kesh mik.

“Anës Drinit” – the- kam parë shumë vegime,
po sikur të nënës, kësaj Kosovës sime.

“Ani, Kosovë, ani”, Ani, Kosovë, ani”,
veç me lotin tënd mbushet oqeani.

“Mes dy dashurish” u rrite dhe ti
një, afër Shqipërisë, tjetra në Shqipëri.

Tash “Vjershat hutaqe” udhëtojnë pa ty
për të hapur dyer dhe me shtatë palë dry’.

“Porta e kufirit’’- s’do ketë kufitar
do jetë veç kalim për secilin shqiptar.

“Një mal me këngë” na dhe nga Mjaltishta
Burim Bardhi i kohës, ti- rrapi nga ahishta.

Published in: on Dhjetor 17, 2015 at 8:59 pm  Lini një Koment  

Portalet

Godasin portalet
Azhurimi s’ndalet,
Titulli me lajmin
Shkup e Shkodër kallin.

Pse me kaq mistere
Veç për një klikim?
Përgjigjet portali,
– Ky s’është faji im.

 

Published in: on Dhjetor 15, 2015 at 9:20 pm  Lini një Koment  

Poltronisti

E nisi ditën fap e fap
Pa asnjë agjendë ditore,
Meqë trapi mbetet trap
Asnjë punë s’i shkon përdore.

“Kam luftuar, doktoruar,
avancuar skajshmërisht,
Pse ky popull i frustruar
më sulmon kaq befasisht?”

Published in: on Dhjetor 15, 2015 at 9:16 pm  Lini një Koment  

Rrena

Nga rrena në rrenë
me rrena jetojmë,
pa  mbaruar e para
të dytën e fillojmë.

Jemi kampionë
me Pinokun shok,
pa rrena karriget
janë elektroshok.

Published in: on Dhjetor 15, 2015 at 9:14 pm  Lini një Koment  

Somnabulët

Nga gjumi zgjohen
Dhe marrin turr,
ecin tërë ditës
si somnabulë.

I pyet populli,
– Pse kështu veproni?
Ata përgjigjen:
– Ky është misioni.

Published in: on Nëntor 23, 2015 at 6:56 pm  Lini një Koment  

Loja

E ndriçuan xixëllonjën me qindra bateri celularësh
Dhe fëmijët u flugën pas saj
Ajo ik e ik
Ata ndiq e ndiq
Kohë kishin,
Pushimet e verës sapo kishin filluar.

Published in: on Korrik 5, 2015 at 6:25 pm  Lini një Koment  
Ndiqeni

Merreni çdo postim të ri drejt e te email-et tuaja.

Bashkojuni 58 ndjekësve të tjerë

Këtë e pëlqejnë %d blogues: