Loja e vitit

Janari:
Jam i pari për së mbari.
Djalë beqari, unë Janari,
Çap e çap n’ballë kalendari.

Djali:
Për çdo vit mban këtë fjalim
Sikur ke mbetur jetim.
Liro rrugën mos na nga
Se mos bëhet ndonjë hata

Shkurti:
E ka rrokur xhelozia.
Prej se ka lindur,
kurrë s’ka ngrënë qershia.

Djali:
Xhuxh mbete tërë jetën, o shkurt,
ashtu siç je ti
njerëzit i presin drutë

Marsi:

Ha, ha, ha
më bëre të qesh.
Janari dhe Shkurti janë qengja,
s’janë desh.
As ai, as ky
kurrë s’kanë ngrënë qershi

Djali: ( i drejtohet Marsit)
As ty brirët s’po t’i shoh.
Fare mirë unë ty të njoh.
Je muaj i pabesë.
Plakut dhe kopesë
i more frymën
kur mendoi se s’kishte dimër.

Marsi:
Vet e pati fajin plaku fatkeq,
Mendoi aq lehtë mua po më heq.

Prilli:
Lëri fjalët o Mars,
Ke namin e keq
s’ka kush të ta heq.
Ke rënë nga provimi
Je burim hidhërimi.

Djali:
Këtu qenke more Prill?
Me ty jeta gjithmonë zë fill.

Maji:
Edhe unë këtu jam.

Djali:
O, Maj zemër të kam,
por dua të shkoj pak.
Nëpër mendjen time
tërë ato korije
mbushur me gjelbërime.
Shelgun e pikëlluar
dua ta gëzoj.
Patat tek lumi
dua t’i freskoj
Dhe viti të ndalet pak më gjatë tek ti
Derisa të zgjohet dhe xhaxhi ari.

Ariu:
Mos u tall me mua,
o ti zog njeriu.
Nuk jam kaq gjumash
Unë xhaxhi ariu
Moti unë jam zgjuar
që n’prillin e hershëm
se jam i uritur
Po ashtu i etshëm.

Qershori:
Gjithmonë kur më vije radha,
plas hataja.
Dua të pjek qershitë
T’i gëzojë, t’i kuq
Edhe fëmijët.

Korriku:
Ato që i skuq ti, o qershor,
unë i pjek dhe i ha.

Ariu:
Kujdes se po më han edhe mua

Djali:
As mua të më hash
Këtë nuk e dua

Gushti:
Sa zemër ngushtë keni qëlluar
Edhe t,i djalosh, edhe ti, ari.
Ne jemi vëllezër që të gjithë
(duke u drejtuar nga djali dhe nga ariu)
Edhe për ty, edhe për ty)
Edhe për të gjithë njerëzit ku i kanë katër stinë.

Shtatori:

Më hapni rrugë
Me mua gjithë fëmijët gëzohen
Kujtimet s’harrohen
Me klasën e parë dhe me çdo klasë tjetër
Aty ku druri përpunohet e bëhet letër.
Në mua zë fill dituria
Me e mençur bëhet shoqëria.

Tetori
Më parë njerëzit
më kanë radhitur si muaj të tetë.
Ende në tetor bëhet nxehtë.
plazhet e detit , livadhet e mbretit
fëmijët bonjakët , ata të hasretit
më duan shumë.
Ua zgjoj kujtimet ,
ua zbus hidhërimet
Jetën ua bëj lumë.
Ua ndërroj natyrën
Ua skuq fytyrën.

Nëntori:

Po mua më harruat?
Jam muaji i trimërisë
muaj i kombit, i historisë,
muaji i lirisë .
Jam muaji i gëzimit
i krenarisë.
Për mua shkruajnë vjersha të gjithë fëmijët
Tregime dhe hartime.
Gjithkund është e shkruar jeta ime
Çdo datë e muajit tim
Shënon një hero ose trim.

About these ads
Published in: on Korrik 25, 2008 at 8:20 pm  Komente (8)  

The URI to TrackBack this entry is: http://lumbardhi.wordpress.com/2008/07/25/loja-e-vitit/trackback/

Prurje RSS për komente në këtë postim.

8 KomentLini një koment

 1. shum e bukur po vetem shum keq;s qe nuk ka se paku dy vargje edhe per dhjetorin

 2. shummmmmm perfect

 3. me fal jam ika admin e web ikramepz.wordpress.com
  do ti shtoj dhe dy vargje po po shkruaj nje per palestinen per me shume komente kontaktoni ne add ikrame_ibrahimi@live.com princesinja@hotmail.com
  tune nga admini i web ikramepz.wordpress.com

 4. kjo po me pelqen shum veq mas shumti Nëntori se mu ka desht ni vargj për ne shkoll me recitu diqka per 28 Nëntorin

 5. hej shum e mir vjersha veq qa that keq bre per maesin pak qaty e ka prish se qathere e kam une ditlindjen m i miri esht marsi huauhahu…

 6. kukuuuu shum nice a i like this next miss llolluni

 7. Shumm e Bukur <3<3
  Ju pergezoi :D

 8. mua me la shume pershtypje vjersha ishte shume e bukur,sidomos me pelqeu strofa e marsit sepse ketyre diteve me 9 mars e kam ditelindjen, shpresoj se ne 20 vjetorin e ditelindjes sime do te jem SINGER MAIDA.
  NUK HEQ DORE NGA ENDRRA IME.Kengetare amerikane ama.


Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Log Out / Ndryshoje )

Figurë Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Log Out / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Log Out / Ndryshoje )

Google+ photo

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Log Out / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Ndiqe

Merreni çdo postim të ri drejt e te email-et tuaja.

%d bloggers like this: